Temmuz 31, 2018

Ahşap Deck Nedir?

Deck Nedir?

Deck Uygulama

 

Dış mekan ahşap kaplama adı verilse de ingillizce anlamı ”güverte” demektir. Dış mekan kaplama gemi güvertelerinde günümüzde ahşap deck kullanılmaktadır. Dayanıklılık açısından iç mekan ahşaplara göre mukavemetli olması zorunludur. Bu ahşapların güneşe, yağmura karşı dayanıklı olmasının yanında ızgarası, vidası, uygulaması da ahşabın ömrünü belirleyen faktörlerdir. Dış zemin kaplama için günümüzde aktif ve en doğal yöntemdir. Ahşabın doğa ile uyumu, sunduğu doğal görsellik uygulanan mekanı farklılaştırmaktadır.

 

 


Nerelerde Uygulanır?

  • Marinalar
  • Havuz Kenarları
  • Bina Cepheleri
  • Plajlar
  • Teraslar
  • Pergola sistemleri
  • İskeleler
  • Kış bahçeleri
  • Çit uygulamaları
  • Yürüme yolları 

Nelere dikkat edilmeli?

Kompozit deck uygulama

Kompozit Deck Uygulama

Öncelikle ahşap seçilirken dayanıklı ve özellikle sudan etkilenmeyecek ağaçlar tercih edilmeli. Firma olarak önerimiz teak ağacı,iroko ağacı önceliklidir. Bu ağaçlar suya dayanıklıdır, güneşe karşı daha uzun ömürlüdür, kolay esnemezler ve çok sıkı yapıları bulunmaktadır. Uygulama için en uygun ağaçlardır. Ahşabın yanında uygulama için kompozit de kullanılmaktadır. Kompozit malzeme ahşap, plastik bilimum madde ve kimyasallar ile karıştırılmış üründür. Genellikle havuz kenarlarında kullanılmaktadır. Bahçe içi uygun olmasa da kullanım tercihi olarak farklılık göstermektedir.

 


 

Bunun yanında çam gibi emprenye yapılmış ve dayanıklılığı artırılmış ağaçlarda kullanılmaktadır. Kullanım yerlerine göre ağaca karar verilmeli ve mutlaka bir profesyonele danışılmalıdır.

Mekanın öncelikle zemin etüdü yapılmalı ve ona göre işlem uygulanmalıdır. Beton üzeri yapım, demir karkas üzeri yapım veya toprak,çim üstü yapım şeklinde farklılık gösterebilir. Uygulanacak zeminin uygulama yapılmadan muhakkak hazırlanması gerekir. Hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar zemin ile boşluk mesafesi, ızgaranın gerekli aralılkarla döşenmesi,yağmur birikintilerinin oluşmamasını sağlayacak şekilde uygulama yapılmasıdır.

Ahşap deck yaptırırken bir diğer önemli husus ise ahşabı korumaktır. Korumanın en kolay ve pratik yolu boyamadır. Teak ve iroko deck suya, güneşe daha dayanıklı olabilmesi için teak yağı ile yağlanır. Bu yağ zemini güneşin ve yağmur sularının etkilerinden korumaktadır. Yağ harici uygulanacak deck çeşitlerine de su bazlı boyalar kullanılmalıdır. Çam gibi ürünlere ise emprenye yapılıp uygulanabilir. Emprenye ahşabın içine nüfuz ederek ahşabın ömrünü uzatır.

Bahçenizde oturum alanlarınıza uygulama yaptırabilir, bahçe keyfinizi artırabilirsiniz. Bahçe için çok uygundur ve ahşap bahçenizle uyumlu bir görsellik sunarken kullanım kolaylığıda sağlamaktadır.

Deck Galeri

WhatsApp chat