Ağustos 2, 2018

Çam Deck

Çam Ağacı ? / Çam Deck

Tomruk Yapı Çam

Çam Ağacı / Pine Tree

Çam İğne yapraklı bir ağaç türüdür, botanik olarak Pinaceae familyasından Pinus cinsi olarak sınıflandırılmaktadır. Ülkemizde de beş farklı türü yetişmektedir.  Dünyada onlarca farklı türü bulunan bu benzersiz ağaç, yıllarca büyüyebilmesi ve dayanıklı yapısı ile ön plana çıkmaktadır.

 


Türkiye’deki ormanlık alanların yarıdan fazlası çam ağaçlarından oluştuğu ön görülmektedir. Yaz kış yaprak dökmeyen bu ağaç, neredeyse her iklimde ve toprak türünde yetiştirilebilir. Kuzey Avrupa ülkelerinde zorlu kış şartlarına çoğu ağaç ayak uyduramazken, çam ağaçları bu koşullarda bile yıllarca yaşayabilir. Aynı şekilde dağlık bölgelerde ve rakımı yüksek yerlerde de yoğun şekilde çam ağacı görülmesinin yegane sebebi budur.

 

 

Tomruk Yapı Çam Deck

Çam Deck / Pine Decking

Çam Deck

Çam ağacının geleneksel yapısını doğal bir çözüm ile yaşam alanlarınıza taşımaktayız. Asırlardır hem iç mekan hemde dış mekanlarda kullanılan bir ağaç türü olan çam ağacı,halen gözde bir ağaçtır. Thermowood yapılmış çam ağacı deck uygulamaları için uygun görülmektedir.

Thermowood işlemi ahşabın yüksek derecede ısı ve su buharıyla herhangi bir kimyasal kullanılmadan termal modifiye edilmesi işlemidir. Bu işlem; ahşabın cins, kalınlık ve başlangıç rutubeti gibi bazı değişkenlere bağlı olarak uygulanmaktadır.

 


 

Deck için kullanılacak olan çam ağacı budak yapısı, lif yapısı, rutubet oranı gibi özeliklerine göre sınıflandırılır. Daha sonra benzer özelikteki ağaçlar ile aynı anda işleme konur.

Bu sayede çam deck budaklı ve geleneksel ahşap görüntüsünden vazgeçmek istemeyen kullanıcılar için ekonomik bir çözüm sunmaktadır. 

 

Ücretsiz Keşif

WhatsApp chat