Ağustos 2, 2018

İroko Deck

İroko Ağacı?

İroko Ağacı / İroko Tree

Tomruk Yapı & Mimarlık  olarak deck yapım işlemlerinde özellikle dış mekan uygulamalarınıza İroko deck (ağacı) tavsiye ediyoruz. Sebebi su, nem, güneş gibi doğa koşullarına dayanıklı olan İroko, bu özellikleri ile parke, deck, tekne, yat, gemi ve güvertelerde de kullanılan, dış mekan mobilyalarında özellikle tercih edilen bir ağaç familyasıdır.

İroko ağacı Afrika’da yetişmektedir. Asya yağmur ormanlarında yetişen teak ağacına benzer şekilde, İroko ağacı da aynı türdendir.Yani Afrika Yağmur ormanlarında yetişen bir çeşididir diyebiliriz. Kökeni ise Fildişi sahillerine dayanmaktadır. Yüksek olarak 130 metreyi bulan ağaçlar çok hızlı büyümektedir. Bu nedenle doğal dengeyi bozmadan, sürdürülebilir bir üretim olanağı sağlar.


İroko ağacı işlendikten sonra sarımsı bir renge bürünür. Ahşap oksijen ile temasa geçtiğinde 1 ay kadar sürede kahverengi bir renk almaktadır. Kerestenin kahve rengi tonlarına kıyasla daha açık bir tonda göze çarpar ve damarları şık, sağlam bir görünüm sağlar.

İroko ahşabı ağır, sert, yağlı ve yüksek yoğunluklu yapısı sebebiyle sağlam mobilyalar için vazgeçilmezidir. Ömrü uzun olan iroko ağacı doğal çürümeye,hastalıklara ve böceklere karşı yüksek direnç gösterir. Kolay kurur ve en önemli özelliklerinden biri de işlendikten sonra şeklinin bozulmaması,esnememesidir. 


İroko Deck

İroko Deck / İroko Decking

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi firma olarak müşterilerimize iroko deck önermekteyiz. Yapı, dayanıklılık, estetik duruş açısından hem iç mekanlar hemde dış mekanlar için oldukça uygundur. Isıl işlem uygulanmış şekilde uygulama yapılmaktadır kalınlık olarak 16mm-18mm genellikle tercih edilsede daha kalın taleplerde oluşabilmektedir.

 

Uygılama yapılacak yere  göre kalınlığa uzmanlarımız tarafından öneri yapılmakta ve ona göre ızgara tercih edilmektedir. Izgara tercih edilirken farklı bir ağaç tavsiye edilmemektedir. Genel olarak yapılan işlerde bu detay atlanmakta ve çeşitli sorunlar doğurmaktadır. Ağaç yapısı farklı olan zemin ve ızgara belli süre sonra güneş ve yağmurun etkisiyle farklı oranlarda esneme yaptıkları için açılmalar,aralık farklılıkları ve hatta vida kopmaları gibi sorunlar çıkarmaktadır. 

 

 


Profesyonel uygulama için kullanılacak malzemede önemlidir. Firma olarak birinci sınıf malzeme kullanmakla beraber oluşabilecek problemler karşısında fikirlerimizi paylaşmaktayız. 

 

Ücretsiz Keşif

WhatsApp chat