Ağustos 2, 2018

Teak Deck

Teak Ağacı?

Teak Tree / Tik Ağacı

Teak ağacı 90 ila 115 yıl arasında kesim yapılır. Yatlarda, gemilerde,havuz kenarlarında veya suya temas eden uygun mekanlarda bu ağaç kullanılır. Deniz suyuna, güneşe, her türlü haşereye  ve diğer etkenlere karşı 500 yıl gibi bir ömrü bulunmaktadır.

Hindistan’ da Almanların yürüttüğü kazı çalışmaları esnasında 800-900 yıllık mezarlardan teak ağacından yapılmış objeler sağlam kalarak gün ışığına çıkartılmıştır.

Teak ağacı, haşere ve kurt barındırmaz. Bunun sebebi sahip olduğu sıkı doku ve yağlı bir ağaç familyası olduğundandır. Teak ağacı, doğal şartlarda 30 ila 40 metre yüksekliğe rahatca ulaşabilir. Rengi ise işlem gördüğünde karamel bir tona dönüşmektedir.

 


Teak ağacı zaman içerisinde renk kaybı yaşar ve tekrar orjinal rengine kazandırmak için teak yağı ile yağlamak  yeterli olacaktır. Teak ağacı ile yapılmış herşey her türlü hava koşullarına dayanabilir. Zamanın eskitemediği ağaçlar arasında teak başı çekmektedir. Öyle ki ağaçların kralı diye anılmaktadır ve özellikleri bakımından ağaçların en kıymetlisidir, nadir bulunur. 

Teak ağacı yalnızca Uzak Doğu’da Burma (Myanmar) ve Endonezya’da yetişir, az miktarda komşu ülkelerde de bulunur. Burma’dan kereste ve tomruk, Endonezya’dan mamul mobilya (teak bahçe mobilyası ve (colonial teak) iç mekân mobilyası) olarak ihraç edilmektedir.

 

Teak Deck 

Teak Decking / Tik Dek

Bahçe, havuz kenarı ve tekne gibi zeminlerde özellikleve öncelikle tercih edilen bir üründür. Dayanıklılığının yanı sıra zengin sarı-kahve yüzey rengi ve  damar yapısı ile zeminde etkileyici bir görünüme sahiptir. En sert iklim koşullarında bile yüksek direnç gösterir. Böceklenme, küflenme ya da asitlenme yapmaması bir çok mimari projede dış mekan ürünü olarak tercih edilmesini sağlamaktadır. 

 

Teak deck uygulamalarımızı profesyonel ekibimizle birlikte yapmakta ve müşteri memnuniyetini maksimuma çıkarmayı hedeflemekteyiz. Özel bir işçilik ve hassasiyet gerektiren teak deck, uygulama sonrasında yapılan yağlanma işlemine titizlik gösterilmelidir.

 


Bahçenize şüphesiz harika bir estetiklik katacak veya projelerinizde düşündüğünüz teak deck uygulamaları için fikir alabilir, bilgi birikimimizden ücretsiz yararlanabilir siniz?

 

Ücretsiz Keşif

 

WhatsApp chat